دوشنبه, 22 مهر 1398

عنوان : برگزاری سمینار آموزشی هموویژلانس در استان آذربایجان شرقی
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۰۱/۲۳ 
ساعت : ۱۱:۸:۱۷
    /  2

برگزاری سمینار آموزشی هموویژلانس در استان آذربایجان شرقی

به گزارش روابط عمومی  اداره کل انتقال خون استان آذربایجان شرقی ،  سمینار  هموویژلانس (نظام مراقبت از خون)  ویژه پزشکان و پیراپزشکان و مسئولین  فنی آزمایشگاههای بیمارستان ها در قالب برنامه بازآموزی با تخصیص امتیاز برگزارشد.

 در ابتدا دکتر مثمر  مدیر کل  انتقال خون  استان آذربایجان شرقی ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم اظهار داشت: ماموریت انتقال خون تامین خون و فرآورده های خونی سالم و کافی به منظور حفظ و ارتقا سلامت و بهبود کیفیت زندگی بیماران و نیازمندان به خون است و برای اجرای این ماموریت در مراکز انتقال خون اقدامات خوبی صورت گرفته ایشان ضمن تشريح فعاليت‌هاي مختلف انتقال خون در‌ زمينه‌هاي متعدد پلاسما فرزيس، پلاكت فرزيس و تاكيد بر استاندارد بودن كليه فرآيندها در انتقال خون، خواستار توجه لازم به حفظ زنجيره سرد و عوارض پس از تزريق خون در بيمارستان‌ها شد.همچنین   با اشاره به اینکه آمار دقیقی از میزان تزریق خون و فراورده های خونی و واکنش های ناخواسته ناشی از تزریق خون در دست نیست،  به همین دلیل آموزش و نظارت در زمینه مصرف بهینه از خون ضرورت پیدا می کند.

در ادامه دکتر مقدم  آموزش هایی در زمینه چگونگی اجرای نظام مراقبت از خون در بیمارستان ها ارائه داد.

وی گفت: بعد از تزریق خون بیمار باید تحت مراقبت قرار گیرد و در صورت داشتن هرگونه عوارض انتقال خون و فرآورده های خونی این عوارض و دلایل بروز آن به طور دقیق در فرم های مخصوص ثبت گردد. تا بدین وسیله آمار دقیقی در اختیار انتقال خون قرار گیرد تا بدین وسیله برنامه ریزی ها و اقدامات لازم توسط انتقال خون انجام پذیرد.

دکتر مقدم اعلام کرد: بزودی آموزش هایی برای تمام مراکز درمانی استان برگزار خواهد شد که از این طریق پرستاران ،مسئولین بانک خون، و کلیه پزشکان آموزش های لازم از هنگام خروج خون از مراکز انتقال خون تا هنگام مصرف را خواهند دید.

همچنین در ادامه این سمینار دکتر رجب زاده و آقای عابد آشتیانی هر کدام بحث های مفصل و جداگانه ایی درباره نظام مراقبت از خون برای حاضرین این سمینار ضمن بيان اهميت هموويژلانس و استقرار نظام مراقبت از خون در بيمارستان‌ها از همكاري و تعامل مناسب معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي استان تقدير و اين همكاري را عاملي مثبت جهت پيشبرد استقرار سيستم هموويژلانس عنوان كرد.

 بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 
پورتال سازمان انتقال خون ايران